درد در مفصل گیجگاهی و فکی

 


 

 
درد فک صورت


 

چند وقتی بود که مهرداد 22 ساله از صداهای فکش دائما گلایه می‌کرد. بعد از دو ماه حتی صبح‌ها بسختی دهانش باز می‌شد و احساس درد برایش قابل تحمل نبود. گاهی هم فکر می‌کرد فکش از جا در رفته است. کار به جایی رسید که اگر نزدیکش می‌نشستی، صدای فکش هنگام غذا خوردن را براحتی می‌شنیدی.

 


«بروز صداهای فکی، وزوز و احساس پری در گوش، احساس دررفتگی ناحیه فک و قفل شدن فک هنگام باز و بسته شدن از علائم مشکلات فک هستند که می‌توان گفت مشکلات شایعی هستند.


حتی برخی سردردها که در بسیاری موارد با سردردهای میگرنی اشتباه گرفته می‌شوند، ناشی از مشکلات فکی هستند.

بعضی عادات غلط مانند گذاشتن دست زیر چانه به مدت طولانی به نحوی که سنگینی نیم تنه بالایی بدن روی فک قرار بگیرد، یا غذا خوردن به گونه‌ای که دهان بیش از 36 میلی‌متر باز شود، از عواملی هستند که می‌توانند سبب آسیب رسیدن به ناحیه فک شوند.


سن شایعی که به دلایل مذکور افراد به این مشکل دچار می‌شوند، حدود 20 تا 40 سال است. البته خدمات دندانپزشکی نابجا و طولانی مدت یعنی باز ماندن دهان بیشتر از 40 دقیقه هم می‌تواند زمینه‌ساز این مشکل باشد.


بنابراین بهتر است دندان‌پزشکان محترم در جلسات متناوب و نه فشرده روی دندان بیماران کار کنند.»


 علل روحی مختلف که در راس آن‌ها اضطراب قرار دارد نیز می‌تواند زمینه‌ساز این دردها باشد،  «مشکلات روحی می‌توانند منجر به بروز برخی عادات ناخواسته مانند دندان قروچه شوند که خود زمینه‌ساز اختلالات مفصل فک خواهند بود.


البته برخی علل اختلالات فک ربطی به عادات فردی ندارند و به ارگونومی و ساختار فیزیکی و موقعیت‌های ژنتیک نادرست در ساختار بدن از زمان تولد مربوط می‌شوند.»

برای جلوگیری از بروز اختلالات فک، چانه خود را برای استراحت روی دست ها قرار ندهید و یا تلفن را بین شانه و گوش خود نگیرید

کاربرد مفصل فک
باز و بسته کردن دهان مهم‌ترین کار مفصل فک است


«این مفصل از اجزای استخوانی و عضلانی تشکیل شده که اجزای استخوانی دو جزء اصلی دارد، یک جزء آن وابسته به استخوان گیجگاهی و دیگری وابسته به استخوان فک تحتانی است.


چهار عضله اصلی هم در باز و بسته کردن دهان نقش دارند و در بین دو استخوان مفصل، دیسک مفصلی قرار گرفته که مانع سایش دو استخوان به هم می‌شود.


جزء دیگر مهم در مفصل گیجگاهی- فکی، لیگامان‌ها هستند که اغلب دارای نقش کنترل‌کننده و مهاری در عملکرد دیسک مفصلی هستند و اختلال در هر کدام از این اجزا منجر به بروز مشکل در عملکرد مفصل گیجگاهی- فکی می‌شود.»

 

درمان اختلالات فکی
درمان‌های اختلالات این مفصل بیشتر درمان‌های محافظه‌کارانه است و در بیشتر مواقع حتی با آموزش‌های ساده قابل درمان است.


 «کمتر نیاز به جراحی‌های پیشرفته وجود دارد. البته در موارد پیشرفته ممکن است نیاز به جریان‌های الکترومغناطیسی و لیزر و استفاده از دستگاه‌های داخل دهانی باشد.


در مورد درمان‌های تهاجمی‌تر می‌توان به آرتروسنتز یا شست‌وشوی داخل مفصلی یا آرتروسکوپی اشاره کرد.


در برخی موارد هم درمان‌های دارویی و استفاده از داروهای ضد التهاب، شل‌کننده‌های عضلانی و حتی داروهای ضد اضطراب می‌توانند در درمان دردها و اختلالات فکی موثر باشند.


هر چه درمان سریع‌تر آغاز شود، نتایج بهتری هم گرفته می‌شود و باید همه افراد از باز کردن بیش از اندازه طبیعی دهان خود جلوگیری کنند و در صورت مشاهده علائم اختلالات مفصل فک، باید این امر بیشتر رعایت شود.»

دکتر هومن ابراهیمی

فلوشیپ فوق تخصصی دردهای دهانی ، فکی و صورتی

متخصص بیماریهای دهان، فک و صورت

 

کلیه بیماری های دهان  و فک و صورت در مرکز تخصصی بیماری های دهان و فک و صورت توسط مجرب ترین پزشکان بیماری دهان و فک و صورت تشخیص و درمان می گردند. پزشکان این مرکز دکتر هومن ابراهیمی فلوشیپ فوق تخصصی دردهای فکی و صورتی و متخصص بیماریهای دهان فک و صورت و دکتر سارا پورشهیدی متخصص بیماری های دهان فک و صورت می باشند.

زمان انتشار: (4 سال قبل)